بست بلوک هبلکس : بست تخت ، بست ال ، بست رادیکالی ، بست کرکره ای

بست بلوک هبلکس چیست؟

این بست‌ها به جهت اجرای صحیح و اصولی دیوار و اتصال درست دیوارها به یکدیگر بر اساس پیوست ششم آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران تهیه و در اختیار مهندسین و سازندگان گرامی قرار داده می‌شوند. ابعاد و اندازه بست‌ها کاملا مطابق با استاندارد ۲۸۰۰ بوده و تماما از جنس گالوانیزه (جهت محافظت در برابر زنگ زدگی و خوردگی) می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع بست بلوک هبلکس با شماره تلفن 09127910460 تماس حاصل نمائید.

اتصال ال شکل برخلاف بست کرکره ای و ثابت ، نه برای اتصال یکپارچه ی بلوک ها بلکه برای اتصال بهتر دو دیوار به کارمی روند . همانطور که از اسمشان پیدا است ظاهری به شکل L دارند . در تقاطع دیوار ها استفاده می شوند . روش اجرای این بست بدین گونه است که یک بخش بست روی یک دیوار و بخش دیگر آن روی دیوار قرار می گیرند . بخش اول مانند بست ثابت به وسیله ی پیچ ومهره به دیوار متصل گردیده . بخش دوم به دیوار میخ می شود .جهت سفارش  بست بلوک هبلکس  با  شماره تلفن 09127910460 تماس حاصل نمائید.

بست بلوک هبلکس|بست ال

پرکاربردترین بست هبلکس ، بست رادیکالی است . با نام بست ارتجاعی و بست U شکل نیز شناخته می شود . طریقه ی کار با بست های رادیکالی براساس فاصله ی 2سانتی متری ای است . که میان دیوار و ستون ایجاد می کند . این فاصله موجب می شود تا بار های وارده به درستی به ستون ها و تیرها انتقال پیدا کنند . این ویژگی در زمان زلزله اهمیت بالاتری دارد . چرا که با انتقال نیروی درست به ستون ها ، آسیب کمتری به دیوارها می رسد . که از ترک خوردن دیوار و حتی تخریب آن جلوگیری می شود .

نحوه ی اجرا بست رادیکالی

طریقه ی اجرای این بست کمی متفاوت با سایر بست های هبلکس ذکر شده است . چرا که بست مورد نظر به طور مستقیم به عنصر سازه ای یعنی ستون متصل می شود . بنابراین باید از پیچ و مهره استفاده شود و استفاده میخ ممنوع است . یعنی اتصال بخشی از بست که باید به ستون متصل شود . باید با پیچ و مهره انجام گردد . البته این کار برای سازه های دارای اسکلت بتنی انجام می شود . در سازه های اسکلت فلزی ، بست به ستون جوش می خورد . بخش دیگر بست که به دیوار هبلکس متصل می شود نیز به بلوک ها میخ می شود . بعلاوه بست های رادیکالی نه تنها برای اتصال دیوار به ستون بلکه برای اتصال دیوار های غیر سازه ای به یکدیگر نیز استفاده می شوند .

بست بلوک هبلکس| بست رادیکالی
یکی از انواع بست های هبلکس ، بست کرکره ای است . بست کرکره ای عبارت است از یک بست دارای زیگزاگ‌هایی شبیه به محافظ های کرکره ای که برای کلاف کردن بلوک های هبلکس واقع در یک ردیف استفاده می‌شود . این بست به شکل یک ورق مستطیل شکل و موجدار می باشد . نحوه ی اجرای آن ها نیز تا حدودی شبیه به اجرای بست ثابت است . برای به کارگیری این نوع بست هبلکس نیازی به تخلیه ی میان بلوک ها با شیارزن نیست تنها  نیاز است که بست به صورت عمودی میان دو بلوک قرار گرفته شود . و با ضربات چکش وارد بلوک ها شود . با این کار درست مانند بلوک ثابت اتصال بلوک ها مستحکم تر خواهد بود .
بست بلوک هبلکس|بست کرکره ای
اتصال ثابت با نام های بست تخت ، تسمه گالوانیزه نیز شناخته می شود. جهت یکپارچه سازی محل اتصال بلوک ها به یکدیگر ایجاد سطحی هموار روی هر ردیف برای چیدن ردیف بعدی استفاده می گردد . این امر باعث می شود دیوار هبلکس دربرابر زلزله مقاوم تر شود . برای اجرای این نوع بست ابتدا میان دو بلوک را به وسیله ی شیار زن تخلیه می کنند . فاصله ی دو بلوک بعد از تخلیه باید به اندازه ی ضخامت بست باشد . بعد از قرارگرفتن بست روی بلوک ها آن را به وسیله ی پیچ ومهره محکم می نمایند . این بست ها معمولا درهر دو یا سه ردیف از دیوار استفاده می شوند . بنابراین درهر متر مربع حدود 3 یا 4 عدد بست به کار میرود .
بست بلوک هبلکس| بست تخت هبلکس